Back to list

Results

2019 ICO Crossminton Christkindles-Cup
GER Nürnberg
December 7, 2019 - December 7, 2019

Crossminton female O50 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton female U18 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton male O50 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton male U18 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton female O40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton female Adults Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROLFES Anja 1986 F GER Speedlights München (GER)
2 N KLEE Vivien 1977 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
3 N CORNILS-HOFMANN Sandra 1977 F GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
3 N GIERSCHIK-BLEY Waltraud 1957 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
5 N LEßNER Sarah 1990 F GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N HUBER Katrin 2001 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
7 N WÄHRISCH Lisa 1987 F GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
900 N MEYERDIERKS Stephanie 1982 F GER Knightspeeder Nürnberg (GER)

Crossminton male O40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PATEK Marcel 1968 M CZE Speed Team Praha (CZE)
2 N HERRMANN Marcel 1974 M GER Blau-Weiss Aasee Münster (GER)
3 N GOHLKE Alexander 1969 M GER Speedlights München (GER)
3 N KONTCHA Alexandre 1970 M RUS Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N WEDDE Sven-Torben 1976 M GER MTV Vienenburg (GER)
5 N MAKRLÍK Petr 1965 M CZE Východočeská sportovní (CZE)
7 N WEISS Oliver 1974 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
7 N WITTER Thomas 1969 M GER Speed Lions Düsseldorf (GER)
9 N FICHTER Heiko 1967 M GER Fürsty Speeders (GER)

Crossminton open Adults Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KAATZ Sönke 1991 M GER Buxtehude Rabbits (GER)
2 N KNOFLÍČEK Daniel 1995 M CZE Východočeská sportovní (CZE)
3 N NAUMANN Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
3 N CHRISTOPH Sebastian 1982 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N BLEY Felix 1995 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
5 N HOLLEIS Paul 1978 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
5 N MEIER Emanuel 1991 M SUI Rheintal Speeders (SUI)
5 N BIVETTI Remo 1982 M SUI Grischa Speeders (SUI)
9 N RÜPPLEIN Dirk 1988 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
9 N DIRR Thomas 1984 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
9 N SPALL Christopher 1983 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
9 N RUMMEL Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
13 N SCHILLIG Max 1996 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
13 N SACHS Florian 2004 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
13 N LEßNER Jan 1989 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
13 N PADILLA Salvador 1986 M ESP Knightspeeder Nürnberg (GER)
17 N RAMMIG Frank 1987 M GER Gekkos Berlin (GER)
900 N TURNA Patrik 1997 M SVK [i] SK Prague United (CZE)

Crossminton open Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHRISTOPH Sebastian 1982 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
1 N KAATZ Sönke 1991 M GER Buxtehude Rabbits (GER)
2 N KNOFLÍČEK Daniel 1995 M CZE Východočeská sportovní (CZE)
2 N MAKRLÍK Petr 1965 M CZE Východočeská sportovní (CZE)
3 N RUMMEL Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
3 N NAUMANN Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
3 N MEIER Emanuel 1991 M SUI Rheintal Speeders (SUI)
3 N BIVETTI Remo 1982 M SUI Grischa Speeders (SUI)
5 N BLEY Felix 1995 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
5 N GOHLKE Alexander 1969 M GER Speedlights München (GER)
5 N RAMMIG Frank 1987 M GER Gekkos Berlin (GER)
5 N HERRMANN Marcel 1974 M GER Blau-Weiss Aasee Münster (GER)
5 N WEDDE Sven-Torben 1976 M GER MTV Vienenburg (GER)
5 N WEISS Oliver 1974 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N DIRR Thomas 1984 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N PATEK Marcel 1968 M CZE Speed Team Praha (CZE)

Crossminton mixed Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOLLEIS Paul 1978 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
1 N KLEE Vivien 1977 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
2 N SACHS Florian 2004 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
2 N HUBER Katrin 2001 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
3 N WÄHRISCH Lisa 1987 F GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
3 N PADILLA Salvador 1986 M ESP Knightspeeder Nürnberg (GER)
3 N KONTCHA Alexandre 1970 M RUS Knightspeeder Nürnberg (GER)
3 N CORNILS-HOFMANN Sandra 1977 F GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N LEßNER Jan 1989 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N LEßNER Sarah 1990 F GER Knightspeeder Nürnberg (GER)