Back to list

Results

6. ICO Speedminton European Championships 2018
NOR Skien Fritidspark
July 26, 2018 - July 29, 2018

Crossminton female O50 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton female O40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OSVAY Edit 1972 F HUN
2 N STRÖBEL Regina 1966 F GER
3 N BRAUN Helga 1975 F HUN
3 N ZRNIĆ Tatjana 1976 F CRO
5 N BOYER Claudine 1978 F SUI
5 N SCHABEK Sabina 1977 F POL
7 N 1st round SCHOLZOVÁ Jana 1967 F CZE
7 N 1st round KNOBLING Irena 1973 F GER
7 N 1st round KLEE Vivien 1977 F GER
10 N 1st round HISCAKOVA Silvia 1975 F SVK
10 N 1st round JELSNESS Bodil Engejordet 1966 F NOR
10 N 1st round MESTER Sanja 1975 F GER
13 N 1st round GIERSCHIK-BLEY Waltraud 1957 F GER
13 N 1st round NYGÅRD BERNTZEN Siv Aida 1970 F NOR

Crossminton female U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROGELJ Pika 2004 F SLO
2 N VERES Georgina 2004 F HUN
3 N MICHNIEWICZ Julia 2005 F POL
3 N SPARE Agate Kristiana 2005 F LAT
5 N 1st round JELSNESS Elise 2004 F NOR
5 N 1st round ŠKODOVÁ Andrea 2005 F CZE
7 N 1st round PRZEŹDZIECKA Aleksandra 2004 F POL

Crossminton female U18 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ANDRLOVÁ Anna 2000 F CZE
2 N MIŠKULIN Nika 2001 F CRO
3 N 1st round ZUKIĆ Gala 2002 F CRO
4 N 1st round ŠKODOVÁ Jesika 2003 F CZE

Crossminton female U18 Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton female Adults Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ANDRLOVÁ Eliška 2000 F CZE
2 N URBANIK Marta 1987 F POL
3 N NIELSEN Rebecca 1990 F SWE
3 N PAEGLE Santa 1983 F LAT
5 N JAGEČIĆ Laura 1999 F CRO
5 N HUBERT Anna 1994 F GER
5 N HORN Andrea 1985 F GER
5 N BOSMA Celien 1992 F GER
9 N GRANBERG Linnea 1998 F SWE
9 N JAGEČIĆ Zrinka 1995 F CRO
9 N JANČUNSKA Gabija 1979 F LTU
9 N WINCENCIAK Zofia 1999 F POL
13 N 1st round WIKLANSKA Natalia 1998 F POL
13 N 1st round KNEZ Danaja 1997 F SLO
13 N 1st round IVKOVIC Isabelle 1985 F FRA
13 N 1st round DESFARGES Alexandra 1991 F FRA
13 N 1st round BRANELLEC Audrey 1991 F FRA
13 N 1st round BARKOVIĆ Paula 1998 F CRO
19 N 1st round STENERSEN Marthe 1986 F NOR
19 N 1st round ROLFES Anja 1986 F GER
19 N 1st round KEBER Jasmina 1988 F SLO
19 N 1st round DIALLO Andrea 1982 F GER
19 N 1st round ARCTANDER Stine Myrland 1986 F NOR
19 N 1st round ARCTANDER KRISTENSEN Ida 1987 F NOR
25 N 1st round KLEPAKER Ellen 1984 F NOR

Crossminton female Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HORN Andrea 1985 F GER
1 N ROLFES Anja 1986 F GER
2 N SCHABEK Sabina 1977 F POL
2 N URBANIK Marta 1987 F POL
3 N JAGEČIĆ Zrinka 1995 F CRO
3 N JAGEČIĆ Laura 1999 F CRO
3 N ANDRLOVÁ Anna 2000 F CZE
3 N ANDRLOVÁ Eliška 2000 F CZE
5 N ŠKODOVÁ Jesika 2003 F CZE
5 N ARCTANDER Stine Myrland 1986 F NOR
5 N ARCTANDER KRISTENSEN Ida 1987 F NOR
5 N JELSNESS Bodil Engejordet 1966 F NOR
5 N NYGÅRD BERNTZEN Siv Aida 1970 F NOR
5 N ZUKIĆ Gala 2002 F CRO
5 N MIŠKULIN Nika 2001 F CRO
5 N ŠKODOVÁ Andrea 2005 F CZE

Crossminton male O50 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RÁCZ László 1967 M HUN
2 N BOROWIEC Piotr 1965 M POL
3 N GAWLAK Piotr 1962 M POL
3 N MIEZYNSKI Bogdan 1960 M POL
5 N JURAS Roman 1966 M CZE
5 N CZEREMUZYNSKI Jacek 1968 M POL
5 N GRANBERG Hans 1962 M SWE
5 N SZALMÁSI János 1967 M HUN
9 N MALISZEWSKI Jerzy 1964 M POL
9 N ENZINGER Christian 1966 M GER
9 N GIBALA Jozef 1962 M SVK
9 N RÁCZ Imre 1965 M HUN
9 N LESKI Pawel 1957 M POL
9 N KNOBLING Charly 1961 M GER
15 N PATAI János 1967 M HUN
15 N VOGEL Christian 1968 M SUI
15 N CLASGÅRD Mats 1966 M SWE
15 N MAKRLÍK Petr 1965 M CZE
15 N BARIŠIĆ Damir 1968 M CRO
15 N KISS Ferenc 1963 M HUN
15 N SPARE Edijs 1964 M LAT
22 N SCHRAUB Uwe 1961 M GER
22 N ALEKSIĆ Nebojša 1963 M CRO
22 N COLOMBET Jean-Luc 1957 M FRA
22 N NICOLAS Frederic 1968 M FRA
22 N STANSZUS Hartmut 1962 M GER
22 N MATKOVIĆ Tomislav 1963 M CRO
22 N PELTIER Denis 1965 M FRA
29 N VINCZE Károly 1968 M HUN
29 N MESTER Niels 1961 M GER
29 N WINCENCIAK Jan 1951 M POL

Crossminton male O40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PÅSCHE Morten 1976 M NOR
2 N PODVOLECKÝ Pavel 1972 M CZE
3 N SCAVNICKY Jan Sr. 1975 M SVK
3 N ILIĆ Damir 1968 M CRO
5 N NILOS Georges 1966 M GER
5 N CHMIELEWSKI Grzegorz 1970 M POL
5 N HOLLEIS Paul 1978 M GER
5 N GILLET Jean Luc 1971 M FRA
9 N BURIĆ Robert 1974 M CRO
9 N WEDDE Sven-Torben 1976 M GER
9 N SUSTERSIČ Matjaž 1977 M SLO
9 N MOSKAL Tomasz 1974 M POL
9 N FERENCZI Istvan 1973 M HUN
9 N SCHOLZ Jochen 1971 M GER
9 N PATEK Marcel 1968 M CZE
9 N SAWICKI Mariusz 1977 M POL
17 N 1st round ANDERSSON Johan 1978 M SWE
17 N 1st round FLAGE Sjur 1977 M NOR
17 N 1st round GOHLKE Alexander 1969 M GER
17 N 1st round HERRMANN Marcel 1974 M GER
17 N 1st round THOMSEN Torben 1975 M NOR
17 N 1st round VAN ERPE Arnaud 1974 M FRA
17 N 1st round WIKLANSKI Wojciech 1969 M POL
17 N 1st round WITTER Thomas 1969 M GER
25 N 1st round HEGGELUND Erik 1972 M NOR
25 N 1st round JAGEČIĆ Sinisa 1976 M CRO
25 N 1st round JAKOBSSON Filip 1976 M SWE
25 N 1st round KONTCHA Alexandre 1970 M RUS
25 N 1st round KURCZAK Robert 1970 M POL
25 N 1st round MYKKESTUE Christer 1972 M NOR
25 N 1st round PLISZKA Dariusz 1973 M POL
25 N 1st round WØLNER-HANSSEN Andreas 1971 M NOR

Crossminton male U18 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TAKÁCS Dávid 2000 M HUN
2 N FILIPOWICZ Maciej 2001 M POL
3 N MELICHAR Jakub 2001 M CZE
3 N MICHNIEWICZ Szymon 2001 M POL
5 N JERKOVIĆ Marko 2002 M CRO
5 N SZALAI Márkó 2000 M HUN
7 N 1st round PETAK Borna 2001 M CRO
7 N 1st round HAMMER Vinjar Bjerke 2000 M NOR
7 N 1st round COIFFARD Guénolé 2002 M FRA
10 N 1st round KALIGARI Matej Tino 2001 M CRO
10 N 1st round Lichý Jan 2002 M CZE
10 N 1st round VOLEK Ondrej 2001 M CZE

Crossminton male U18 Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TAKÁCS Dávid 2000 M HUN
1 N SZALAI Márkó 2000 M HUN
2 N FILIPOWICZ Maciej 2001 M POL
2 N MICHNIEWICZ Szymon 2001 M POL
3 N Lichý Jan 2002 M CZE
3 N MELICHAR Jakub 2001 M CZE
3 N JERKOVIĆ Marko 2002 M CRO
3 N PETAK Borna 2001 M CRO
5 N SZÁNTÓ Tamás 2000 M HUN
5 N SZÁNTÓ Márton 2000 M HUN
5 N VOLEK Ondrej 2001 M CZE
5 N KRUPIČKA Matěj 2005 M CZE
5 N JELSNESS Haakon 2006 M NOR
5 N BERNTZEN Olav Elias 2004 M NOR

Crossminton open U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JANČUNSKI Adrian 2004 M LTU
2 N KRUPIČKA Matěj 2005 M CZE
3 N KOSTRZEWSKI Szymon 2004 M POL
3 N RADA Pavel 2004 M CZE
5 N 1st round BERNTZEN Olav Elias 2004 M NOR
5 N 1st round HEITHAUSEN Till 2005 M GER
7 N 1st round JELSNESS Haakon 2006 M NOR

Crossminton open Adults Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MAKRLÍK Petr 1993 M CZE
2 N HJALMARSON Per 1982 M SWE
3 N EKBERG Melker 1980 M SWE
3 N PELTIER Cyril 1989 M FRA
5 N ZIMMERMANNS David 1996 M GER
5 N WIRTH Severin 1994 M SUI
5 N KAATZ Sönke 1991 M GER
5 N ARONSSON Mattias 1982 M SWE
9 N VINCZE Olivér 1996 M HUN
9 N SCHÜSSELER Patrick 1977 M GER
9 N RÁCZ Gergely 1992 M HUN
9 N LUTZ Adrian 1987 M GER
9 N KNOFLÍČEK Daniel 1995 M CZE
9 N KAKULA Adam 1998 M SVK
9 N JOOP Robin 1987 M GER
9 N DIALLO Boubacar 1978 M GER
17 N MADEJ Sebastian 1990 M POL
17 N PJECHA Vladimir 1985 M SVK
17 N VON LENNEP Michael 1983 M GER
17 N ZABEL Daniel 1988 M GER
17 N ZEDI Stefan 1992 M SUI
17 N KUCINA Nikola 1997 M CRO
17 N KOZÁRI David 1996 M HUN
17 N JUNKER Ivo 1994 M SUI
17 N JOVAN Jaša 1999 M SLO
17 N JAFFRE Maxime 1997 M FRA
17 N EULENBERG Vincent 1996 M GER
17 N BRUSZIES Sebastian 1982 M GER
29 N 1st round KUWERT-BEHRENZ Christoph 1987 M GER
29 N 1st round MACURA Milan 1984 M CZE
29 N 1st round MÜLLER Philip 1992 M GER
29 N 1st round STOKKE Fredrik Killingberg 1980 M NOR
29 N 1st round VOSÁTKA Petr 1985 M CZE
29 N 1st round ZOGOTS Martins 1985 M LAT
29 N 1st round JURAS Jan 1995 M CZE
29 N 1st round JÖHNK Jonas 1990 M GER
29 N 1st round BIELECKI Dominik 1996 M POL
29 N 1st round BIVETTI Remo 1982 M SUI
29 N 1st round BRANDT Erik 1987 M NOR
29 N 1st round CHRISTOPH Sebastian 1982 M GER
29 N 1st round FRANKE Maximilian 1997 M GER
29 N 1st round JARDAS Dasen 1993 M CRO
43 N 1st round PEDERSEN Kristian Botten 1984 M NOR
43 N 1st round RODIAN Preben 1985 M NOR
43 N 1st round SCHOLZE Michal 1991 M CZE
43 N 1st round SIRMAIS Kaspars 1982 M LAT
43 N 1st round TIMM Sebastian 1981 M GER
43 N 1st round WOLD Vegard 1997 M NOR
43 N 1st round PÅSCHE Stian 1986 M NOR
43 N 1st round HEGGENES Eirik 1988 M NOR
43 N 1st round GEUVERINK Joris 1988 M NED
43 N 1st round EHRBAR Christian 1990 M SUI
43 N 1st round BLEY Felix 1995 M GER
43 N 1st round BJUVMAN John 1984 M SWE
43 N 1st round BELANGE Nicolas 1981 M FRA
43 N 1st round ANDRZEJEWSKI Adam 1994 M POL
57 N 1st round SAGEDAL David 1984 M NOR
57 N 1st round SIGERNES Sigurd Sveinson 1982 M NOR

Crossminton open Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MAKRLÍK Petr 1993 M CZE
1 N KNOFLÍČEK Daniel 1995 M CZE
2 N SCHÜSSELER Patrick 1977 M GER
2 N ZIMMERMANNS David 1996 M GER
3 N JOOP Robin 1987 M GER
3 N KAATZ Sönke 1991 M GER
3 N KAKULA Adam 1998 M SVK
3 N GIBALA Jozef 1962 M SVK
5 N MOSKAL Tomasz 1974 M POL
5 N CHMIELEWSKI Grzegorz 1970 M POL
5 N ZABEL Daniel 1988 M GER
5 N LUTZ Adrian 1987 M GER
5 N WIRTH Severin 1994 M SUI
5 N JUNKER Ivo 1994 M SUI
5 N RÁCZ László 1967 M HUN
5 N RÁCZ Gergely 1992 M HUN
9 N VINCZE Olivér 1996 M HUN
9 N FRANKE Maximilian 1997 M GER
9 N JÖHNK Jonas 1990 M GER
9 N HERRMANN Marcel 1974 M GER
9 N EULENBERG Vincent 1996 M GER
9 N PÅSCHE Stian 1986 M NOR
9 N STOKKE Fredrik Killingberg 1980 M NOR
9 N VINCZE Károly 1968 M HUN
9 N STANSZUS Hartmut 1962 M GER
9 N ZOGOTS Martins 1985 M LAT
9 N SIRMAIS Kaspars 1982 M LAT
9 N PJECHA Vladimir 1985 M SVK
9 N SCAVNICKY Jan Sr. 1975 M SVK
9 N HJALMARSON Per 1982 M SWE
9 N ARONSSON Mattias 1982 M SWE
9 N KUWERT-BEHRENZ Christoph 1987 M GER
17 N RODIAN Preben 1985 M NOR
17 N SCHOLZ Jochen 1971 M GER
17 N VON LENNEP Michael 1983 M GER
17 N PÅSCHE Morten 1976 M NOR
17 N BRANDT Erik 1987 M NOR
17 N PELTIER Cyril 1989 M FRA
17 N FLAGE Sjur 1977 M NOR
17 N KISS Ferenc 1963 M HUN
17 N PATAI János 1967 M HUN
17 N BJUVMAN John 1984 M SWE
17 N JAKOBSSON Filip 1976 M SWE
17 N VOSÁTKA Petr 1985 M CZE
17 N MACURA Milan 1984 M CZE
17 N COLOMBET Jean-Luc 1957 M FRA
17 N PELTIER Denis 1965 M FRA
17 N JAFFRE Maxime 1997 M FRA
17 N JURAS Roman 1966 M CZE
17 N SCHOLZE Michal 1991 M CZE
17 N PATEK Marcel 1968 M CZE
17 N GRANBERG Håkan 1965 M SWE
17 N CLASGÅRD Mats 1966 M SWE
17 N WEDDE Sven-Torben 1976 M GER
17 N CHRISTOPH Sebastian 1982 M GER
17 N MIEZYNSKI Bogdan 1960 M POL
17 N GAWLAK Piotr 1962 M POL
17 N EHRBAR Christian 1990 M SUI
17 N JURAS Jan 1995 M CZE
17 N BRUSZIES Sebastian 1982 M GER
17 N HOLLEIS Paul 1978 M GER
17 N DRABIK Piotr 1976 M POL
17 N KURCZAK Robert 1970 M POL
17 N BIVETTI Remo 1982 M SUI
33 N NICOLAS Frederic 1968 M FRA
33 N VAN ERPE Arnaud 1974 M FRA
33 N HEGGELUND Erik 1972 M NOR
33 N MYKKESTUE Christer 1972 M NOR

Crossminton mixed Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EKBERG Melker 1980 M SWE
1 N NIELSEN Rebecca 1990 F SWE
2 N KUCINA Nikola 1997 M CRO
2 N BARKOVIĆ Paula 1998 F CRO
3 N JOVAN Jaša 1999 M SLO
3 N KNEZ Danaja 1997 F SLO
3 N OSVAY Edit 1972 F HUN
3 N KOZÁRI David 1996 M HUN
5 N ENZINGER Christian 1966 M GER
5 N DIALLO Andrea 1982 F GER
5 N IVKOVIC Isabelle 1985 F FRA
5 N BELANGE Nicolas 1981 M FRA
5 N DIALLO Boubacar 1978 M GER
5 N HUBERT Anna 1994 F GER
5 N COIFFARD Guénolé 2002 M FRA
5 N DESFARGES Alexandra 1991 F FRA
9 N SZALMÁSI János 1967 M HUN
9 N GILLET Jean Luc 1971 M FRA
9 N BRANELLEC Audrey 1991 F FRA
9 N SAWICKI Mariusz 1977 M POL
9 N NYGAARD Elwira 1982 F POL
9 N ZEDI Stefan 1992 M SUI
9 N BOYER Claudine 1978 F SUI
9 N BRAUN Helga 1975 F HUN
9 N MADEJ Sebastian 1990 M POL
9 N KEBER Jasmina 1988 F SLO
9 N SUSTERSIČ Matjaž 1977 M SLO
9 N SCHRAUB Uwe 1961 M GER
9 N STRÖBEL Regina 1966 F GER
9 N KNOBLING Charly 1961 M GER
9 N KNOBLING Irena 1973 F GER
9 N WINCENCIAK Zofia 1999 F POL
17 N MÜLLER Philip 1992 M GER
17 N BOSMA Celien 1992 F GER
17 N MAKRLÍK Petr 1965 M CZE
17 N PASCHALIDOU Lenka 1991 F CZE
17 N JELSNESS Elise 2004 F NOR
17 N WOLD Vegard 1997 M NOR
17 N PEDERSEN Kristian Botten 1984 M NOR
17 N SPARE Agate Kristiana 2005 F LAT
17 N SPARE Edijs 1964 M LAT
17 N BLEY Felix 1995 M GER
17 N GIERSCHIK-BLEY Waltraud 1957 F GER
17 N GOHLKE Alexander 1969 M GER
17 N KLEE Vivien 1977 F GER
17 N MESTER Sanja 1975 F GER
17 N MESTER Niels 1961 M GER
17 N GRANBERG Linnea 1998 F SWE
17 N ANDERSSON Johan 1978 M SWE
17 N STENERSEN Marthe 1986 F NOR