Back to list

Results

2019 ICO Crossminton Swiss Open powered by Speedminton®
SUI Weinfelden
November 1, 2019 - November 2, 2019

Crossminton female Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton open Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MAKRLÍK Petr 1965 M CZE Východočeská sportovní (CZE)
1 N KNOFLÍČEK Daniel 1995 M CZE Východočeská sportovní (CZE)
2 N WIRTH Severin 1994 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
2 N JUNKER Ivo 1994 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
3 N EULENBERG Vincent 1996 M GER Blau-Weiss Aasee Münster (GER)
3 N DIALLO Boubacar 1978 M GER KSBV Köln (GER)
3 N KONTCHA Alexandre 1970 M RUS Knightspeeder Nürnberg (GER)
3 N CHRISTOPH Sebastian 1982 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
5 N RUMMEL Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
5 N NAUMANN Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
5 N WIRTH Frank 1992 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
5 N AUSDERAU Corsin 1996 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
5 N ILSTERS Janis 1975 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N GIPTER Mark 1997 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N KUCERA Robert 1973 M SUI Rheintal Speeders (SUI)
5 N EHRBAR Christian 1990 M SUI SB Gekkos Aarau (SUI)
9 N MORELLO Jaime 1982 M ESP FT 1844 Freiburg (GER)
9 N HERR Marin 1992 M GER FT 1844 Freiburg (GER)
9 N GOHLKE Alexander 1969 M GER Speedlights München (GER)
9 N WIRTH Lukas 1967 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)

Crossminton mixed Adults Double
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOLLEIS Paul 1978 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
1 N KLEE Vivien 1977 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
2 N URBANIK Marta 1987 F POL Speebs Szczecin (POL)
2 N DRUMLAK Przemek 1974 M POL Speebs Szczecin (POL)
3 N BOYER Claudine 1978 F SUI SBC Luzern (SUI)
3 N ZEDI Stefan 1992 M SUI SBC Luzern (SUI)
3 N JAGEČIĆ Laura 1999 F CRO SBC Zagreb (CRO)
3 N TURNA Patrik 1997 M SVK SK Prague United (CZE)
5 N ZOGOTS Martins 1985 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N SPARE Edijs 1964 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N SPARE Agate Kristiana 2005 F LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N ZOGOTA Solvita 1984 F LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N SCHWITTER Carla 1989 F SUI Grischa Speeders (SUI)
5 N BIVETTI Remo 1982 M SUI Grischa Speeders (SUI)
5 N GRÄSSLI Anja 1991 F SUI Rheintal Speeders (SUI)
5 N MEIER Emanuel 1991 M SUI Rheintal Speeders (SUI)
9 N BLEY Felix 1995 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
9 N WUNDERLICH Joschka 1986 M GER FT 1844 Freiburg (GER)
9 N HERZOG Nadine 1987 F SUI Jumping Speeder (SUI)
9 N SCHRAUB Valentin 1997 M GER Bonländer Speeders (GER)
9 N SCHRAUB Carlotta 1994 F GER Bonländer Speeders (GER)
9 N SCHENKER Martin 1985 M SUI Grischa Speeders (SUI)
9 N HÖLSCHER Janina 1986 F SUI Grischa Speeders (SUI)
9 N GIERSCHIK-BLEY Waltraud 1957 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
9 N KOHLER Anja 1988 F GER FT 1844 Freiburg (GER)
9 N LADNER Dara 1999 F SUI Speeders Zürich (SUI)
9 N MEIER Max 1998 M SUI Speeders Zürich (SUI)
9 N GRAVA Kristers 1999 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
9 N GRAVA Zane 1975 F LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
9 N SCHRAUB Uwe 1961 M GER Bonländer Speeders (GER)
9 N STRÖBEL Regina 1966 F GER Bonländer Speeders (GER)
9 N KECK Matthias 1984 M GER FT 1844 Freiburg (GER)
17 N ROTHER Patrizia 1992 F SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
17 N SIEGFRIED Daniel 1995 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)

Crossminton female O40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STRÖBEL Regina 1966 F GER Bonländer Speeders (GER)
2 N KLEE Vivien 1977 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
3 N BOYER Claudine 1978 F SUI SBC Luzern (SUI)
3 N KNOBLING Irena 1973 F GER Fürsty Speeders (GER)
5 N GIERSCHIK-BLEY Waltraud 1957 F GER TSV Poing Speed Fires (GER)
5 N GRAVA Zane 1975 F LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
7 N IVKOVIĆ Gordana 1961 F CRO SBC Zagreb (CRO)
7 N KUTLESA MUDRI Suncica 1978 F CRO SBC Zagreb (CRO)

Crossminton female U18 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton female Adults Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N URBANIK Marta 1987 F POL Speebs Szczecin (POL)
2 N JAGEČIĆ Laura 1999 F CRO SBC Zagreb (CRO)
3 N ROLFES Anja 1986 F GER Speedlights München (GER)
3 N LADNER Dara 1999 F SUI Speeders Zürich (SUI)
5 N SPARE Agate Kristiana 2005 F LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N ZOGOTA Solvita 1984 F LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
7 N KOHLER Anja 1988 F GER FT 1844 Freiburg (GER)
7 N SCHRAUB Carlotta 1994 F GER Bonländer Speeders (GER)
7 N HERZOG Nadine 1987 F SUI Jumping Speeder (SUI)
10 N GRÄSSLI Anja 1991 F SUI Rheintal Speeders (SUI)
10 N ROTHER Patrizia 1992 F SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)

Crossminton male O40 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DRUMLAK Przemek 1974 M POL Speebs Szczecin (POL)
2 N KONTCHA Alexandre 1970 M RUS Knightspeeder Nürnberg (GER)
3 N KNOBLING Charly 1961 M GER Fürsty Speeders (GER)
3 N SPARE Edijs 1964 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N GOHLKE Alexander 1969 M GER Speedlights München (GER)
5 N ILSTERS Janis 1975 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
7 N JAGEČIĆ Sinisa 1976 M CRO SBC Zagreb (CRO)
7 N SCHRAUB Uwe 1961 M GER Bonländer Speeders (GER)
7 N MARTENS Philip 1976 M BEL Crossminton Houten (NED)
10 N KUCERA Robert 1973 M SUI Rheintal Speeders (SUI)
10 N MAKRLÍK Petr 1965 M CZE Východočeská sportovní (CZE)

Crossminton male U18 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Crossminton open Adults Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KNOFLÍČEK Daniel 1995 M CZE Východočeská sportovní (CZE)
2 N OCIEPA Marcin 1988 M POL BadBats Wroclaw (POL)
3 N WIRTH Severin 1994 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
3 N EULENBERG Vincent 1996 M GER Blau-Weiss Aasee Münster (GER)
5 N HOLLEIS Paul 1978 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
5 N ZOGOTS Martins 1985 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
5 N TURNA Patrik 1997 M SVK SK Prague United (CZE)
5 N DIALLO Boubacar 1978 M GER KSBV Köln (GER)
9 N STOLTENBERG Tim 1995 M SUI SB Gekkos Aarau (SUI)
9 N BIVETTI Remo 1982 M SUI Grischa Speeders (SUI)
9 N SCHENKER Martin 1985 M SUI Grischa Speeders (SUI)
9 N WUNDERLICH Joschka 1986 M GER FT 1844 Freiburg (GER)
9 N ZEDI Stefan 1992 M SUI SBC Luzern (SUI)
9 N GIPTER Mark 1997 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
9 N CHRISTOPH Sebastian 1982 M GER Knightspeeder Nürnberg (GER)
9 N JUNKER Ivo 1994 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
17 N KALIGARI Matej Tino 2001 M CRO SBT Hrvatski (CRO)
17 N MUNZ Dominik 1996 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
17 N EHRBAR Christian 1990 M SUI SB Gekkos Aarau (SUI)
17 N BUESS Michel 1993 M SUI SB Gekkos Aarau (SUI)
17 N WIRTH Frank 1992 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
17 N MEIER Max 1998 M SUI Speeders Zürich (SUI)
17 N NAUMANN Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
17 N RUMMEL Alexander 1990 M GER Speedlights München (GER)
25 N WIRTH Lukas 1967 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
25 N HERR Marin 1992 M GER FT 1844 Freiburg (GER)
25 N SIEGFRIED Daniel 1995 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
25 N SCHRAUB Valentin 1997 M GER Bonländer Speeders (GER)
25 N GOTTER Lukas 1982 M ITA Speeders Zürich (SUI)
25 N BLEY Felix 1995 M GER TSV Poing Speed Fires (GER)
25 N GRAVA Kristers 1999 M LAT KK Krosmintons.lv (LAT)
25 N MEIER Emanuel 1991 M SUI Rheintal Speeders (SUI)
33 N AUSDERAU Corsin 1996 M SUI Sunspeeder Kreuzlingen (SUI)
33 N KECK Matthias 1984 M GER FT 1844 Freiburg (GER)
33 N MORELLO Jaime 1982 M ESP FT 1844 Freiburg (GER)